Hummus to prosta pasta z
ciecierzycy ale jak doda się do niej różne dodatki, to mamy talerz
pyszności. Do takiej wersji hummusu zmobilizował mnie mój syn, który był
ostatnio w Tel -Awiwie i zajadał się tam oczywiście hummusem.
Pytam się go jak tam smakuje hummus i z czym się go jada. No i syn podpowiedział, że jadł tam hummus z różnymi dodatkami ( oliwki, feta, cebula…) Najczęściej jest to tradycyjny hummus czyli ciecierzyca, pasta tahini, czosnek, bardzo zimna woda. Mój też jest tradycyjny i prosty. Ważne jest tu aby ciecierzyca była dobrze ugotowana bo wtedy będą grudki. Dlatego dodaje się do gotowania sodę. Następną ważną sprawą jest blendowanie przez około 3 minuty i na koniec dodanie bardzo zimnej, wręcz lodowatej wody. Hummus jest kremowy, delikatny.
Ja jestem wielbicielką hummusa więc postanowiłam zrobić talerz z humusem i różnymi dodatkami, które miałam w domu. Wyszło to pyszne i bardzo kolorowe.
Składniki
1 szklanka suchej ciecierzycy,
½ szklanki pasty tahini,
5 łyżek soku z cytryny,
Około 1/3 szklanki bardzo zimnej przegotowanej wody,
4 ząbki czosnku,
1 łyżeczka sody,
Sól,
Natka pietruszki, papryczka chilli, oliwa, pomidorki, truskawki, oliwki, cebula, słodka papryka w proszku,feta,
Wykonanie
Suchą ciecierzycę płuczemy a następnie zalewamy zimną wodą i moczymy całą noc/dzień, na koniec odcedzamy. Po tym czasie dodajemy sodę do garnka, świeżą wodę ( sporą ilość) i gotujemy ciecierzycę aż będzie miękka. Odcedzamy i studzimy.
Przygotowujemy hummus. Do blendera dajemy ugotowaną i wypłukaną ciecierzycę, pastę tahini, sok z cytryny, wyciśnięte ząbki czosnku i blendujemy aż nie będzie grudek ( około 3 minut). Następnie dodajemy po trochę bardzo zimnej wody i cały czas blendujemy, do czasu aż masa będzie mieć kremową, lekką konsystencję. Doprawiamy solą.
Gotową przekładamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce.
Ja do takiego hummus dodałam różne pyszne dodatki i było to coś przepysznego z kromeczką chleba.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz