To mamy grudzień i wielu z nas myśli już o świętach, potrawach na stół, prezentach. Moja mama, w grudniu robiła pierwsze zakupy bo mówiła, że najlepiej rozłożyć je w czasie żeby na spokojnie potem świętować.
Dzisiaj mam dla Was propozycję na domowy pasztet z gęsi. Można kupić teraz świeżą gęś i zamrozić a przed świętami upiec pyszny, domowy pasztet. To gwarantuje, że będziemy mieć doskonały dodatek do chleba na świąteczny stół. Wymaga co prawda trochę czasu aby go przygotować ale opłaca się jeśli lubimy dobre, domowe jedzenie. Wtedy jesteśmy pewni jakie produkty daliśmy i co jemy.
Składniki:
300 g wątróbki z gęsi lub kaczki,
Średnia pierś z gęsi,
6 łyżek masła,
2 ząbki czosnku,
1 duża cebula pokrojona drobno w kostkę,
3/4 szklanki śmietany kremówki 18 %,
Łyżeczka soli,
Pieprz świeżo mielony,
Szczyptę gałki muszkatołowej,
1/2 łyżeczki imbiru w proszku,
3 jajka
Wykonanie:
Pierś gęsi myjemy i moczymy w wodzie z solą całą noc ( na litr wody dajemy płaską łyżkę soli). Następnie gotujemy około 1 1/2 godziny z jarzynami ( marchewka, pietruszka, 2 liście laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, cebula, sól). Gotowe studzimy. Zostawiamy rosół.
Wątróbkę czyścimy dokładnie z żyłek i moczymy w mleku. Dajemy wątróbkę na patelnię, 1 łyżkę masła i podsmażamy. Dodajemy szklankę rosołu z gęsi i gotujemy 5 minut.
Cebulę dusimy na średnim ogniu, na 2 łyżkach masła około 7 minut, mieszając od czasu do czasu . Następnie dodajemy wyciśnięty czosnek , śmietanę i gotujemy jeszcze około 7 minut aż cebula będzie miękka. Dodajemy pozostałe masło i mieszamy do rozpuszczenia masła i zdejmujemy z ognia.
Mięso i wątróbkę mielimy a następnie dodajemy śmietanę z cebulą, 1/2 szklanki rosołu i blendujemy całość. Dodajemy jajka, sól, pieprz, gałkę, imbir i mieszamy.
Foremkę keksową smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą. Przekładamy masę do foremki.
i pieczemy, w kąpieli wodnej w piekarniku nagrzanym do 160 stopni około 50 minut.
Studzimy w temperaturze pokojowej a następnie przekładamy do lodówki do pełnego stężenia.
Podajemy z domowym z konfiturą a żurawiny.
Jak długo można przechowywać pasztet?
Pasztet można w lodówce przechowywać do tygodnia.