Zapraszam na drugi wpis z serii „Moje wypieki z Tassimo T55.”
Jeśli macie wątpliwości czy tort bezowy jest ucztą dla podniebienia to proponuję zrobić takie „szalone” ciasto i podać koniecznie z mocnym, esencjonalnym espresso. Zapewniam, że mało kto odmówi sobie takiej słodyczy dopełnionej pyszna kawą. Ja przygotowałam takie połączenie dla moich gości i nikt nie powiedział nie. Pyszna, mocna kawa jest idealna do słodkiego tortu bezowego z bitą śmietaną i owocami. A jeśli tylko zadbaliście latem o zapełnienie zamrażarek sezonowymi owocami, taką bezową ucztę będziemy mogli urządzić sobie nawet mając śnieg za oknami.
Próbowaliśmy różnych napojów z Tassimo i każdy z członków mojej rodziny zdążył już sobie upodobać ulubioną kawę. Moim faworytem jest tradycyjne, mocne Espresso Carte Noire Classic. Mam jeszcze jednego faworyta ale może podzielę się nim przy następnym wpisie. Dodatkowo okazało się, że espresso wspaniale przełamuje słodycz bezy i jest jej doskonałym uzupełnieniem. Jeśli mam ochotę na kawę w 100% to robię oczywiście małe espresso .
Muszę powiedzieć, że ogromną zaletą Tassimo jest chyba największa na rynku oferta kapsułek z kawą, a także herbatą. Ponadto napoje robi się szybko i bez jakiegokolwiek bałaganu. A dzięki inteligentnemu systemowi czytania kodów kreskowych, ekspres sam dobierze odpowiednią dla danego napoju ilość wody – dzięki czemu nasza kawa będzie miała rewelacyjny smak!
Składniki:
7 białek,
30 dag cukru,
Łyżeczka mąki ziemniaczanej
Krem:
2 opakowania śmietanki kremówki 30% – ok 400ml
3 czubate łyżki cukru pudru
1 cukier waniliowy,
2 opakowania śmietanfixu
konfitura z żurawiny
mrożone lub świeże owoce – maliny, jagody itd..
Wykonanie:
Białka ubijamy ze szczyptą soli na średnio sztywną pianę, a następnie powoli dosypujemy cukier, i ubijamy tak długo aż masa będzie lśniła. Na koniec dodajemy mąkę ziemniaczaną i delikatnie mieszamy. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C.
Na dwóch szerokich blachach rozkładamy papier do pieczenia. Za pomocą talerza odrysowujemy okrąg o średnicy ok. 25 cm.
Dobrze ubitą pianę z białek rozkładamy łyżką na koła – w miejsce ograniczone okręgami. Tak powstaną nam dwa spody bezowe. Bezy powinny mieć wyższe brzegi niż środek. Wkładamy do piekarnika 2 blachy i zmniejszamy temperaturę piekarnika do 150 stopni C. Pieczemy dokładnie 30 minut a następnie zmniejszamy jeszcze temperaturę piekarnika do 110 stopni i suszymy blaty bezowe około 1 godziny. Wyłączamy piekarnik i czekamy jeszcze 30 minut aż ostygną. Takie blaty bezowe dobrze jest przygotować wcześniej.
Bitą śmietanę ubijamy i dodajemy cukier puder wymieszany ze śmietanfixem oraz cukier wanilinowy – ubijamy aż będzie sztywna. Spody bezowe wyjmujemy z piekarnika i kolejno nakładamy: konfiturę z żurawiny, masę śmietanową. Przykrywamy drugim spodem, na który nakładamy ponownie masę śmietanową i owoce. Przed podaniem umieszczamy nasz tort na godzinę w lodówce.
Super ciacho, uwielbiam bezy a Twoja wygląda obłędnie!
Pozdrawiam serdecznie!
Basia
Ja nie mam żadnych wątpliwości. Twój tort jest zjawiskowy!:-)
fantastyczny:) uwielbiam torty bezowe i białe pavlovy mmmmmmm
Taki tort to prawdziwe cudo 🙂
Już pokochałam ten torcik, wygląda świetnie i na pewno tak samo smakuje 🙂
Totalna rozpusta!! Cudo i niebo w gębie 🙂
Ja sobie tylko na razie popatrzę, a jak już mi minie faza, że słodkie jest „be” to chętnie zrobię 🙂
Mmhmhmh…. wygląda bosko
Prezentuje się cudownie.
Wygląda wspaniale- w sam raz do kawy 🙂
Oj tak, był boski 🙂 Aż żałuję, że tak długo opierałam się pieczeniu bezy. Przecież to takie proste i pyszne!
szczerze przyznam, że nie lubię bezy ale jak popatrzyłam na te zdjęcia to stwierdziłam, że koniecznie muszę wypróbować ten przepis:) naprawdę przepiękne i zachęcające do zjedzenia torcika zdjęcia 🙂
Mienta, polecam, zwłaszcza, że przy takiej ilości dodatków – owoce, bita śmietana, ten smak bezy jest jeszcze lepszy niż jak jest podawana sama 🙂
A co zrobić aby blaty nie nasiąkały kremem przestają być kruche niestety
Ja się nigdy nie spotkałam by blaty nasiąkały kremem ale podstawowe zasady, których należy przestrzegać, by tak się nie działo to po pierwsze – dobrze wysuszone blaty w piekarniku, po drugie do kremu należy używać mocno schłodzonej śmietanki i dobrze go ubić, by nie był płynny. Ja dlatego dodaję czasem do takiego kremu śmietan-fix. No i po przełożeniu bezy kremem należy trzymać taki tort w lodówce, aby krem nam się nie rozpłynął. Mam nadzieję, że pomogłam 😉
Cudo 🙂
Dziękuję spróbuję przestrzegać tych zasad
2 opakowania kremówki czyli przyjmuję że 500 ml. tak?? Pani przepisy są niesamowite. już parę przepisów wypróbowałam i naprawdę same pyszotki. tylko przez to mi tyłek rośnie !!!!
Tak, 500ml
Cieszę się że przepisy się podobają! 🙂
ten tort zasługuje na swoją nazwę 🙂 rewelacja!
Już dwa razy piekłam ten tort i potwierdzam – jest rewelacyjny! Nie jadłam nic równie cudownego! Teraz mam czym zachwycić moich gości 🙂 Bardzo dziękuję!
Dziękuję za miłe słowa 🙂
tort zajefajny 🙂 polecam,robiłam i potwierdzam iż nic smaczniejszego dawno nie jadłam! pychotka mniam mniam– rodzinka padła z wrażenia na kolana 😉 mniam ! dzięki za przepis
Zapaliłam się do tego tortu – właśnie jestem w trakcie pracy nad nim 😉
Śmietana z owocami jest pycha, ale chyba nie wyszła mi beza. Robiłam wszystko wg przepisu a jednak po wyjęciu z piekarnika beza wydaje się „gumowa”, miękka a nie krucha. Nie przeszkodzi to mojej rodzince w zjedzeniu deseru, ale chciałabym wiedzieć co mogłam zrobić źle.
Być może bezy suszyły się odrobinę za krótko – zależy to pewnie od piekarnika. Następnym razem proszę spróbować przetrzymać je nieco dłużej w piekarniku, nie zwiększać jednak temperatury, by bezy się nie spaliły.
Pozdrawiam 🙂
Tort rewelacyiny właśnie siedzi w piekarniku Dziękuje.
Chciałabym się dowiedzieć jak torcik zachowuje się po dwóch dniach. Chciałabym go zrobić bo w sobote i niedziele mam gości, tylko jak się całość zachowa do niedzieli jeżeli będę bezy robić np. w piątek a reszte w sobote?
Blaty bezowe można zrobić spokojnie w piątek, przykryć i nic im nie będzie, natomiast kremem najlepiej jest je przełożyć na jakieś 3-4h przed podaniem i przechowywać w lodówce. Przełożone kremem w sobotę, w niedzielę też powinny być dobre, byle krem był dobrze ubity (aby nie wsiąknął zbytnio w blaty), no i tort musi być przechowywany przez noc w lodówce.
Przepis osobiście wypróbowałąm… Wyszło cudnie… Ślinka na samo wspomnienie leci…
Tort bezowy przepiękny! 😉 ja jednak będę robić z innym kremem dlatego też zastanawiam się czy jeśli zrobię 3 spody to będą one bardzo bardzo cienkie? Czy ujdą? 😉 próbowałam oszacować Pani spody po zdjęciu ale jakoś nie mogę tego przenieść w moją rzeczywistość 😀 Pozdrawiam 😉
Mogą wyjść trochę cienkie.. ale możesz albo zrobić blaty o mniejszej średnicy, albo zwiększyć proporcje o 2 jajka i 10dag cukru 🙂
Ile ml tej smietany 30%?
Około 400 ml