Dzisiaj mam dla Was pyszne i zdrowe kotleciki z kaszy jaglanej. Już wielokrotnie pisałam o właściwościach zdrowotnych kaszy jaglanej. Powoli kasza jaglana wraca do łask i świetnie komponuje się z daniami słodkimi jak też i wytrawnymi. Ma specyficzną goryczkę ale jeśli odpowiednio ją przygotujemy nie będzie jej mieć. Przed gotowaniem płuczemy ją najpierw w zimnej wodzie a następnie płuczemy jeszcze we wrzątku.
Kasza jaglana jest lekkostrawna i nie zawiera glutenu więc mogą ją jadać osoby uczulone na gluten. Ma mało skrobi ale za to dużo łatwo przyswajalnego białka. Jest bogata w witaminy z grupy B – B1, B2, B6 oraz w miedź i żelazo.
Na blogu jest już sporo przepisów z kaszą jaglaną ale widzę, że często sięgacie u mnie po przepisy na dania bez mięsa więc tym bardziej będę Was zachęcać i proponować takie lekkie dania z kasz.
Ostatnio uczyłam mojego brata gotować i między innymi gotowaliśmy podobne kotleciki z kaszy jaglanej. Mój brat jest miłośnikiem mięsa więc widzę, że takie kotleciki są u niego dodatkiem do dań mięsnych – tak tez można. I dodam, że nie są trudne do przygotowania.
Moje są z sosem pomidorowym z dodatkiem suszonych pomidorów oraz z sałatką – to moja ulubiona wersja .
Składniki dla 4 osób po 2 kotleciki
Szklanka kaszy jaglanej,
2 ½ szklanki wody,
½ czerwonej papryki,
2 łyżki natki pietruszki,
Sól, pieprz,
Ząbek czosnku,
1 jajko,
Olej do smażenia,
Łyżka słodkiej papryki w proszku
Sos pomidorowy
Puszka pomidorów krojonych,
1 cebula,
4 kawałki suszonych pomidorów,
Ząbek czosnku,
Sól, pieprz,
oliwa
Wykonanie
Przygotowujemy sos pomidorowy. W garnku podgrzewamy olej, dodajemy pokrojoną w drobną kostkę cebulę, wyciśnięty czosnek i podsmażamy na małym ogniu minutę. Następnie dodajemy pokrojone pomidory w puszce, pokrojone w paski suszone pomidory, doprawiamy solą, pieprzem i gotujemy na małym ogniu około 10 minut ( mieszając od czasu do czasu).
Kaszę przesypujemy do garnka, płuczemy zimną wodą, odcedzamy a następnie polewamy wrzątkiem – nie będzie mieć goryczy i ponownie odcedzamy. Tak przygotowaną kaszę gotujemy w 2 ½ szklankach wody, na małym ogniu ( około 20 minut), dość często mieszamy kaszę aby nie przykleiła się do garnka. Na koniec doprawiamy solą . Paprykę myjemy i kroimy w małą kostkę. Natkę pietruszki kroimy drobno. Do ugotowanej kaszy dodajemy paprykę, natkę pietruszki, wyciśnięty czosnek, jajko i mieszamy – doprawiamy solą, pieprzem.
Z tak przygotowanej kaszy formujemy kotleciki, odtaczamy je w papryce w proszku i smażymy z dwóch stron aż będą rumiane.
Kotleciki podajemy z sosem pomidorowym i sałatką.
Ostatnio zrobiłam burgery z fasoli mung i przekonałam się, że te bez mięsa też mogą być boskie 🙂 Kradnę!
http://www.dziurawykociol.pl
Już przez samo smażenie na patelni, niestety nie jest to dieta lekkostrawna. Smażenie wyklucza lekkostrawność.