Gulasz z gęsiny z kopytkami majerankowymi

Gęsina to znakomite mięso, dobre pieczone z jabłkami czy żurawiną. O tej porze roku kupuję gęsinę całą lub uda, piersi i piekę na niedzielny obiad. Po jednym z obiadów zostało mi trochę gęsiny z uda więc zrobiłam gulasz z dodatkiem grzybów. Do tego zrobiłam kopytka, do których dodałam świeży majeranek ( mam na balkonie cały zagonek). W ten sposób, zupełnie niechcący powstało pyszne danie obiadowe. Podałam do tego swoje kiszone ogórki, które bardzo  lubimy do dań z gulaszem.

Na kopytka proponuję wcześniej ugotować ziemniaki bo muszą być dobrze wystudzone. Zapach majeranku w kopytkach był niezwykły a w duecie z aromatycznym gulaszem smakowały rewelacyjnie

Składniki

Kopytka:

1 kg  ziemniaków

2 łyżki mąki ziemniaczanej

około 2 – 2 ½  szklanek mąki pszennej

2 jajka,

2 łyżki świeżego majeranku lub suszonego,,

Sos z gęsi i grzybów,

Udo z gęsi,

Kilka świeżych grzybów lub suszonych – ja miałam podgrzybki,

2 liście laurowe,

1 cebula,

2 ząbki czosnku,

1 szklanka wody,

Sól, pieprz,

Olej do smażeniaWykonanie:

Udo gęsi pieczemy np. według tego przepisu  https://kuchniabreni.pl/gesie-uda-pieczone-z-jablkami-swieza-zurawina-i-cebula/ .
Gotowe rozdrabniamy na mniejsze kawałki.

Cebulę kroimy w talarki, podobnie czosnek. Grzyby  czyścimy, myjemy i kroimy w paski. W garnku rozgrzewamy olej, dodajemy cebulę, czosnek, grzyby i  podsmażamy około 5 minut na małym ogniu.

Dodajemy mięso, liście laurowe,  mieszamy i chwilę podsmażamy wszystko. Następnie dodajemy   szklankę wody, przykrywamy i  gotujemy około 20 minut, mieszając od czasu do czasu.  Jeśli będzie za mało sosu, to dodajemy jeszcze trochę wody, doprawiamy solą, pieprzem  i gotujemy  około 5 minut.

Przygotowujemy kopytka

Ziemniaki wcześniej gotujemy, odcedzamy i jeszcze ciepłe tłuczemy lub  przepuszczamy przez praskę, lub mielimy. Studzimy aż będą dobrze zimne.

Świeże listki majeranku  myjemy i kroimy bardzo drobno.

Na stolnicę przesiewamy mąkę pszenną, dodajemy wystudzone ziemniaki, jajka, majeranek, mąkę ziemniaczaną, sól i wyrabiamy ciasto. W trakcie wyrabiania podsypujemy mąką pszenną tak aby ciasto się dobrze wyrabiało i nie było zbyt rzadkie. Gotowe ciasto dzielimy na małe kawałki,  formujemy z nich wałki a następnie kopytka.

W dużym garnku gotujemy wodę z solą i jak zacznie wrzeć wrzucamy porcjami kopytka, gotujemy od momentu wypłynięcia na powierzchnię  około 2 minut.

Ugotowane wyjmujemy łyżką cedzakową lub durszlakiem na talerz i podajemy z sosem z gęsiny i grzybów.

Print Friendly, PDF & Email

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.