Rogale marcińskie na półfrancuskim cieście z farszem z białego maku

Święto 11 listopada to okazja do przygotowywania gęsiny i rogali. U mnie w tym roku z gęsiny był mus z wątróbek gęsich. Pyszny, idealny do smarowania domowego chleba.

Natomiast postanowiłam upiec rogale, z farszem z białego maku, na cieście półfrancuskim. Jest to co prawda pracochłonna czynność ale warta jest tego. Mak jak i mąkę miałam z ulubionego młyna pod Przemyślem https://www.mlynorly.pl/

Zamawiam i dostaje kurierem mąki, ziarna, płatki zbożowe, miody, bakalie…Wszystko jest w najlepszej jakości. Moje chleby piekę właśnie na mące z tego chleba.

Ciasto na te rogale będzie dobre również na rogale z innym farszem, np. owocami, dżemem czy nawet wytrawnym farszem. Smacznego !

Składniki:

500 g mąki 

szczypta soli

50 g drobnego cukru,

Łyżka cukru  waniliowego,

20 g świeżych drożdży

1 jajko,

1 żółtko,

200 ml mleka

60 g masła,

120 g  masła dobrze zmrożonego

masa makowa z białego maku:

250 g białego maku,

150 g cukru,

2 jajka,

40 g masła,

Suszona żurawina, pistacje, migdały

Wykonanie:

Najpierw przygotowujemy zaczyn: drożdże rozcieramy w miseczce z 2 łyżkami cukru, łyżką mąki i 4 łyżkami ciepłego, ale nie gorącego mleka. Odstawiamy  na 20 minut w ciepłe miejsce.

Kiedy zaczyn podwoi swoją objętość, przygotowujemy  ciasto drożdżowe.

Mąkę przesiewamy do sporej miski. Dodajemy zaczyn, cukier, jajko  i żółtko, szczyptę soli resztę ciepłego mleka. Wyrabiamy 5  minut, Do wyrobionego ciasta dodajemy rozpuszczone i przestudzone masło. Nadal wyrabiamy, aż całe masło zostanie wchłonięte, a ciasto będzie lśniące. Miskę z wyrobionym ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30 minut w ciepłe miejsce.

W tym czasie przygotowujemy masę makową:

Biały mak płuczemy 2 razy w letniej wodzie a następnie zalewamy wrzątkiem ( ½ litra) i gotujemy około 30 minut. Wystudzony mielimy 3 razy na najdrobniejszych oczkach.

W garnku roztapiamy masło, dajemy cukier, żurawinę, rozdrobnione migdały i dusimy około 4 minuty, mieszając masę. Dodajemy mak i jeszcze około 10 minut dusimy całą masę makową. Studzimy. Do przestudzonej masy dajemy jajka i mieszamy dokładnie..

Ciasto półfrancuskie.

Wcześniej dajemy 120 g masła do zamrażarki. Przed rozwałkowaniem ciasta, ścieramy zamrożone masło na tarku z dużymi oczkami.

Na stolnicy dość dobrze  posypanej mąką wykładamy  wyrośnięte ciasto. Wałkujemy na dość duży prostokąt. Na 2/3 ciasta dajemy zamrożone, starte  masło i przekładamy ciastem bez masła, do połowy masła. Następnie część ciasta z masłem przekładamy do środka. Wałkujemy i ponownie składamy jak poprzednio. Przekładamy do naczynia, przykrywamy i dajemy do lodówki na 30 minut. Następnie jeszcze 3 razy składamy ( nie wałkujemy) i dajemy do lodówki. Po tym czasie przykrywamy ciasto i trzymamy w lodówce całą noc.

Rano wyjmujemy ciasto, kroimy na 2 kawałki. Jeden  kawałek dajemy do lodówki. Drugi wałkujemy na prostokąt o  grubości około ½  centymetra. Następnie kroimy w trójkąty i wyciskamy wzdłuż masę makową.  Zwijamy podstawę ciasta na 3 cm i nacinamy. W miejscu nacięcia rozchylamy ciasto na boki i zwijamy w rogala.  Dajemy rogale na tackę wyłożona papierem do pieczenia, przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut.

Piekarnik nagrzewamy do 185 stopni, góra, dół. Wyrośnięte rogale smarujemy roztrzepanym jajkiem i pieczemy około 25  minut, aż będą rumiane.

Tak samo postępujemy z drugim kawałkiem ciasta.

Polewa z białej czekolady. Do garnka dajemy ½ szklanki śmietanki 30 %, dodajemy tabliczkę białej czekolady ( w kawałkach) i zagotowujemy.

Wystudzone rogale polewamy białą czekoladą i posypujemy rozdrobionymi migdałami i pistacjami

Print Friendly, PDF & Email

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.