Pierogi z kapustą i grzybami

Nie wiem jak u was ale w mojej rodzinie nie wyobrażamy sobie wigilijnej kolacji bez pierogów z kapustą i grzybami. Takie pierogi  towarzyszą mi od dzieciństwa i kojarzą mi się z zimą i świętami. Mama dzień wcześniej gotowała w dużej ilości kapustę i grzyby bo dań z kapustą i grzybami na kolacji wigilijnej było więcej ( uszka, postna kapusta z grzybami, sos grzybowy do gołąbków z kaszą gryczaną, zupa grzybowa itp.). W całym domu unosił się zapach gotowanych grzybów i kapusty, którą moja mama kisiła w domu więc smak takiej kapusty był nieporównywalny.

Dzisiaj pierwsza z propozycji na kolację wigilijną – pierogi z kapustą i grzybami. Pierogi możemy przygotować wcześniej  i zamrozić a na kolacje odgrzać w gorącej wodzie lub odsmażyć.

Pierogi z kapustą i grzybami Składniki na ciasto;

60 dag  mąki,

1/2   szklanki ciepłej wody,

1 jajko,

2 łyżki oleju

Płaska łyżeczka soli

farsz: 5 dag suszonych grzybów ( podgrzybki, kozaki itp.)

1-2 cebule

70  dag kapusty kiszonej

Sól, pieprz

2 łyżki masła

olej Pierogi z kapustą i grzybami Wykonanie:

Przygotowujemy farsz:  Grzyby płuczemy i  moczymy wcześniej w ciepłej wodzie ( około 1/2 godz) a następnie gotujemy około 40 minut. Ugotowane grzyby odcedzamy, studzimy i kroimy na malutkie kawałki. Wiem, że niektórzy mielą grzyby ale osobiście wolę je pokroić w małe kawałki. Cebulę kroimy  w drobną kostkę i dusimy  na maśle z dodatkiem oleju. Do cebuli dodajemy pokrojone grzyby, doprawiamy solą i pieprzem. Kapustę kiszoną płuczemy w ciepłej wodzie dwa razy a następnie  zalewamy jeszcze raz wodą i gotujemy do miękkości – około godziny. Po ugotowaniu  odcedzamy kapustę, studzimy i kroimy ją na mniejsze kawałki. Farsz grzybowy mieszamy z kapustą, doprawiamy solą i pieprzem.

Na stolnicy wsypujemy mąkę, dodajemy jajko, wodę, sól, olej  i wyrabiamy ciasto. Ciasto nie może być twarde; musi się lekko rozwałkować i lekko lepić więc w razie potrzeby uzupełniamy wodą/ mąką.

Ciasto rozwałkowujemy (średnio cienko) i szklanką wykrawamy kółka. Każde kółko nadziewamy farszem i lepimy pierogi. Do większego garnka wlewamy wodę, zagotowujemy, wrzucamy pierogi i gotujemy około 2 minuty od momentu jak wypłyną na wierzch. Ugotowane pierogi odcedzamy.

Bezpośrednio przed podaniem topimy masło na patelni. Pierogi wykładamy na talerz i  polewamy roztopionym masłem.

My jednak najbardziej lubimy  pierogi z kapustą i grzybami  odsmażone. Polecam  na kolację wigilijna.

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami

Print Friendly, PDF & Email

komentarzy 8

  1. święta już blisko!
    ach, moja ulubiona pozycja na świątecznym stole, pierogi :]

  2. U mnie połowę wigilijnego dnia zajmuje lepienie z babcią uszek z kapustą i grzybami. Mój ulubiony element świąt. 🙂 pozdrawiam!

  3. 3 grudnia
    Odpowiedz

    Mmmm, ale mi narobiłaś apetytu! Uwielbiam pierogi w takiej wersji posmażanej 🙂 Jeszcze lepsze niż z wody.

  4. 8 grudnia
    Odpowiedz

    Ach, juz nie moge sie doczekac wigilii! Byle do swiat! 🙂

  5. kuchnia_breni
    9 grudnia
    Odpowiedz

    Ooo tak 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.