Pierogi to nasze ulubione danie. Na stole wigilijnym goszczą u nas obowiązkowo ruskie i z kapustą i grzybami. Moja mama robiła jeszcze z białą kapustą, twarogiem i cebulką, takie ala ruskie.
W tym roku chyba zrobię pierogi z dynią. Lubię dynię do różnych potraw. Bryndzę też lubię. Mam do niej ogromny sentyment bo mój tato robił proste i pyszne kanapki z bryndzą właśnie i lekko posypywał papryką w proszku. Ależ mi smakowały te proste kanapki. Bryndza ma wyrazisty smak, ostry zapach. Jak bywaliśmy na Podhalu to zawsze przywoziłam spory kawałek bryndzy.
Dzisiaj mam dla was propozycję na danie wigilijne, i nie tylko, pierogi z farszem z dyni i bryndzy. Do tego polecam masło lekko palone z szałwią. Lekko słodka dynia i wyrazista bryndza z dodatkiem podsmażonej na maśle cebuli jest doskonałym połączeniem. Wierzcie mi, że jest to pyszne.
Składniki na ciasto:
500 g mąki pszennej typ 500,
1 szklanka gorącej wody,
1 żółtko,
1 łyżka miękkiego masła,
½ łyżeczki soli
Składniki na farsz:
Kawałek dyni – u mnie połowa dyni piżmowej,
sól i pieprz do smaku,
1 mała cebula,
200 g bryndzy,
2 ząbki czosnku,
2 łyżki masła,
Do polania masło z szałwią:
100 g masła,
Parę listków świeżej szałwii
Wykonanie:
Zaczynamy od upieczenia dyni. Dynię myjemy i kroimy na pół, wyjmujemy miąższ i pestki, przekładamy do większego naczynia żaroodpornego, lekko nacinamy i polewamy oliwą. Dodajemy ząbki czosnku.
Piekarnik nagrzewamy wcześniej do temp. 200 stopni i pieczemy dynię około 30 minut. bez przykrycia.
Upieczoną i wystudzoną dynię rozdrabniamy widelcem.
Na patelni smażymy na maśle cebulę pokrojoną w kostkę.
Do wystudzonej dyni dodajemy bryndzę, podsmażoną cebulę, mieszamy/rozdrabniamy, doprawiamy solą, pieprzem – powinno być dobrze przyprawione.
Na stolnicy wsypujemy mąkę, dodajemy żółtko, wodę, sól, miękkie masło i wyrabiamy ciasto. Ciasto nie może być twarde; musi się lekko rozwałkować i lekko lepić więc w razie potrzeby uzupełniamy wodą/ mąką.
Ciasto rozwałkowujemy ( średnio cienko) i szklanką wykrawamy kółka. W każde kółko wkładamy farsz i lepimy pierogi. Do większego garnka wlewamy wodę, zagotowujemy, wrzucamy pierogi i gotujemy około minuty od momentu jak wypłyną na wierzch.
Bezpośrednio przed podaniem topimy masło na patelni, dodajemy listki szałwii i podsmażamy aż masło będzie lekko palone.
Pierogi wykładamy na talerz i polewamy roztopionym masłem z szałwią.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz