Od kiedy zdarzyło mi się mieć w kuchni niepożądanych gości w postaci moli spożywczych, przekonałam się jak ważnym jest odpowiednie przechowywanie w szafkach produktów takich jak mąka, kasze, orzechy, płatki, sezam itp.. Z reguły są to składniki wykorzystywane w niewielkiej ilości, w związku z czym, zwłaszcza te rzadziej używane potrafię mieć w zapasach dosyć długo. Otwarte opakowania z takimi produktami są niestety świetną okazją do zalęgania się w nich moli lub innych insektów, a kto choć raz miał z nimi do czynienia, wie, że to nic fajnego. Możemy od razu pożegnać się ze wszystkimi posiadanymi mąkami, orzechami, płatkami itp., Jednocześnie czeka nas czyszczenie i dezynfekcja wszystkich szafek, gdzie takie produkty przechowujemy. Mole to stworzenia, które świetnie odnajdują się w spiżarkach pełnych sypkich produktów, od mąki, przez cukier, a nawet orzechy i suszone owoce. Nie są im straszne papierowe torebki, w których najczęściej kupuje się te produkty, gdyż potrafią przedostać się do środka nawet, wydawałoby się szczelnie zamkniętego opakowania. Jednocześnie jedyną właściwą metodą pozbycia się ich z szafek jest pozbycie się wszystkich zainfekowanych produktów, a nawet tych, które wydają się być „czyste”, a następnie dokładnie umycie szafek. Można dodatkowo w szafkach z suchymi produktami wyłożyć kilka goździków, liści laurowych czy lawendę.
Mogłoby się wydawać, że uchronić przed tymi insektami może nas przesypywanie składników do jakichkolwiek zamkniętych pojemników. Jednak ważne jest, jakie są to pojemniki. Testowałam różne rodzaje, szklane, plastikowe, z zakrętkami i zwykłymi pokrywkami i zdecydowanie mogę powiedzieć, że najlepiej sprawdzają się tutaj szczelnie zakręcane szklane pojemniki kuchenne do żywności. Ważnym jest by były zakręcane lub szczelnie zamykane – wtedy mamy bowiem niemal 100% pewności, że nasze zapasy są zabezpieczone przed niechcianymi gośćmi, którzy nie rozprzestrzenią nam się po zapasach z całej szafki.
Szklane pojemniki sprawdzają się nie tylko do przechowywania mąki czy płatków. Przechowywane w takich pojemnikach produkty nie łapią wilgoci i długo pozostają świeże, w związku z czym są one idealne także do przechowywania przypraw. Chyba każdemu zdarzyło się, sięgnąć po przyprawę, która okazała się być zwietrzała i zawilgotniała.
Obecnie na rynku jest taki wybór pojemników, że każdy znajdzie dla siebie odpowiednie kształty i rozmiary dopasowane do naszych potrzeb oraz do naszej kuchni. Klasyczne, nowoczesne, W końcu kto powiedział, że pojemniki do przechowywania nie mogą jednocześnie być ozdobą naszej kuchni?
Nie muszę chyba dodawać, że szkło jest materiałem łatwym w utrzymaniu czystości i higieny, odpornym na temperatury, uniwersalnym i w dodatku podlegającym recyclingowi – a jego trwałość jest znacznie dłuższa niż wszechobecny plastik. Takie pojemniki możemy spokojnie myć w zmywarce – i to kolejny punkt nad plastikowymi pojemnikami, które pod wpływem wysokiej temperatury potrafią się zdeformować, a po dłuższym używaniu ich wygląd zaczyna być mało estetyczny.
Dla wielu osób przesypywanie wszystkiego do słoików wydaje się być zbędnym wydatkiem, ale uwierzcie mi, że tak przechowywane składniki zachowają świeżość zdecydowanie dłużej. Zachęcam każdego, kto urządza swoją kuchnię, by zainwestować w kilka szklanych pojemników dopasowanych do naszych potrzeb, a będziecie się cieszyć zawsze świeżymi produktami.
Wpis powstał we współpracy z Fabryką Form
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz