Wciąż zostajemy w moim ulubionym temacie, czyli warzywnym. Na straganie można jeszcze kupić młodą kapustę. Ostatnio zrobiłam gołąbki w wersji, którą lubię najbardziej czyli warzywnej. Jak już wcześniej pisałam gołąbki z młodej kapusty są niezwykle delikatne, mają niesamowity smak; z warzywami i ryżem są lekkie i smakują wybornie. Polecam na letni obiad.
Składniki na gołąbki:
1 główka kapusty (ok. 1 kg)
2 woreczki ryżu
ok. 1? litra wody,
2 marchewki,
1 papryka
1 seler,
1 cebula,
? brokuła,
30dag pieczarek
pęczek koperku
sól, pieprz do smaku,
2 łyżki sosu sojowego
Składniki na sos pieczarkowy:
0,5 kg pieczarek,
2 marchewki,
1 cebula
5 dag masła,
1 małe opakowanie śmietany np. 18 %
sól, pieprz do smaku,
Wykonanie gołąbków:
Z kapusty usunąć rozchylające się, zabrudzone lub uszkodzone zewnętrzne liście. Kapustę myjemy. Ostrym spiczastym nożem wycinamy z główki głąb, wkładamy do garnka z zagotowaną i posoloną wodą, wycięciem do dna. Ponieważ młoda kapusta jest miękka to nie wymaga długiego gotowania, gotujemy ją z jednej strony około 3 min pod pokrywką i około 3 min z drugiej strony. Systematycznie kolejno zdejmujemy zblanszowane liście, z których odkrawamy grube części.
Cebule obieramy, drobno siekamy, podsmażamy na rozgrzanym oleju, dodajemy starte na grubej tarce warzywa ( marchew, seler) dalej podsmażamy. Dodajemy ugotowany na półtwardo ryż, sól, pieprz do smaku i pokrojony koperek, dokładnie wyrabiamy. Na koniec dodajemy ugotowany na półtwardo brokuł i sos sojowy – lekko mieszamy. Porcje tak przygotowanej masy zawijamy w przestudzone liście kapusty i układamy ściśle w rondlu, na dnie którego dajemy liście, z których nie da się zrobić gołąbków. Zalewamy 1 szklanką wody. Dusimy ok. 2 godz. pod pokrywką w temperaturze 180 stopni. Podajemy polane sosem pieczarkowym. Osobiście najlepiej smakują mi zaraz po uduszeniu bez sosu.
Sos Pieczarkowy:
Do płaskiego naczynia dajemy łyżkę masła, pokrojone w talarki cebulę, marchew – chwilę podsmażamy. Następnie dodajemy pokrojone w plasterki pieczarki i dalej podsmażamy na małym ogniu. Całość podlewamy szklanką wody i gotujemy, mieszając od czasu do czasu około 20 min. Na koniec podlewamy sos śmietaną i dodajemy do smaku sól, pieprz oraz pokrojony koperek.
Sama jeszcze nie robiłam gołąbków! Te co jadłam zwykle miały uboższy farsz, Twoja propozycja bardzo mi się podoba 🙂
Nie jadłam jeszcze takich gołąbków, wyglądają bardzo smacznie i na pewno są zdrowsze od tych tradycyjnych 🙂
bardzo lubię gołąbki, twoje jeszcze bardziej 🙂
Marta, bardzo mi miło 🙂
cieszę się niezmiernie, że gołąbki przypadły wam do gustu dziewczyny 🙂
Mniam..ślinka cieknie..dziekuję za udział w akcji.