Plackami – czebureki- rodem z Krymu zaczynam cykl przepisów na blogu, które nazwałam, „ciekawe dania z różnych stron świata”. Ponieważ mam wielu przyjaciół, którzy podróżują po świecie ale jednocześnie świetnie gotuję, postanowiłam wykorzystać te ich przygody kulinarne i będę gotować dania z ich podróży a następnie dzielić się z Wami ciekawymi przepisami z różnych stron świata.
Moja znajoma, od której dostałam ten przepis wspominała, że te placki jadła będąc na Krymie.
Czebureki (чебуреки) są tradycyjnym daniem krymskich Tatarów. Jednak są popularne niemal we wszystkich krajach byłego Związku, nie tylko na Krymie.
Różnią się nadzieniem – z baraniny, wołowiny, albo też wieprzowiny – takie zrobiłam, z serem lub ziarnistym twarogiem, niektóre mają dużo kolendry, inne z samą cebulą.
Moja rodzina była zachwycona smakiem
Składniki:
ciasto:
4 szklanki mąki
310 ml wody
1 jajko
2 łyżki masła
0,5 łyżeczki soli
2 łyżki spirytusu lub wódki
farsz:
500 g mięsa mielonego z łopatki lub baraniny
2 cebule
2/3 szklanki kefiru lub maślanki
Sól i pieprz do smaku
1 łyżeczka majeranku
pęczek kolendry
Olej do smażenia
Wykonanie;
W pierwszej kolejności przygotowujemy ciasto.
Wodę solimy, zagotowujemy z masłem, następnie dosypujemy pół szklanki mąki i mieszamy dokładnie – najlepiej trzepaczką, żeby nie było grudek.
Gotowe studzimy. Dodajemy jajko, spirytus i dosypujemy pozostałą mąkę, wyrabiamy miękkie, elastyczne ciasto. A z ciasta formujemy kulę, wkładamy do lodówki na minimum godzinę.
Przygotowujemy farsz.
Cebulę bardzo drobno kroimy lub ścieramy na grubej tarce ( tak zrobiłam ). Kolendrę siekamy. Do mięsa dodajemy kefir/maślankę, cebulę, zioła, wszystko razem mieszamy, doprawiamy do smaku.
Z ciasta robimy wałek, kroimy na około 24 kawałki, z każdego kawałka ciasta rozwałkowujemy koło o grubości ok. 1-2mm. Na połowę każdego koła wkładamy nadzienie – płaską warstwę, dokładnie zlepiamy brzegi ciasta, dociskając widelcem.
W szerokim garnku lub na patelni rozgrzewamy olej (2-3cm), wkładamy na gorący tłuszcz czebureki, smażymy z obu stron na złoto. Po usmażeniu na chwilę wykładamy na ręczniku papierowym. Podajemy z sosem czosnkowym.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz