Pielmieni to rodzaj pierogów z nadzieniem z surowego mięsa. Danie to powszechne i obecne na rosyjskich stołach pochodzi z Syberii, gdzie ze względu na wieczne mrozy i konieczność spożywania energetycznych posiłków, były jedną z podstawowych potraw. Syberyjskie kobiety przyrządzały je dla swoich mężczyzn, którzy wybierali się na polowanie.
Postanowiłam więc swojej rodzinie przygotować rosół z takimi pierożkami, bo zima u nas jest uciążliwa (może nieporównywalna z syberyjską) i trzeba się rozgrzewać gorącym rosołem z aromatycznymi i sytymi pielmieni.
Składniki na ciasto:
1/2 kg mąki
1/2 szklanki ciepłej wody
1 jajko,
Płaska łyżeczka soli
Składniki na farsz:
500 g mięsa mielonego (wołowo-wieprzowe) dobrej jakości
1 duża lub 2 małe cebule
2 ząbki czosnku
sól
pieprz
Składniki na wywar:
2 litry wody
2 marchewki,
Kawałek selera,
1 pietruszka,
1 cebula,
Sól,
Wykonanie
Rosół przygotowujemy według przepisu, z tym, że do wywaru dodajemy mięso wołowe (może być łata wołowa) i kurę w równych proporcjach.
Przygotowujemy farsz. Mięso myjemy i wkładamy do malaksera w kawałkach; miksujemy, następnie dodajemy cebule, czosnek, sól, pieprz i jeszcze chwilkę miksujemy aby składniki się połączyły.
Na stolnicy wsypujemy mąkę, dodajemy jajko, wodę, szczyptę soli i wyrabiamy ciasto. Ciasto nie może być za twarde; musi się lekko rozwałkować i lekko lepić.
Ciasto rozwałkowujemy (średnio cienko) i szklanką wykrawamy kółka – muszą być mniejsze jak na pierogi. Każde kółko nadziewamy farszem ( wielkości orzecha laskowego) i lepimy lekko wydłużone pierogi, których końce odpowiednio zlepiamy. Do większego garnka wlewamy wodę, dodajemy warzywa, sól i gotujemy wywar warzywny około 1/2 godz. Po tym czasie wyjmujemy warzywa, wrzucamy pierożki i gotujemy około 7 minut od momentu jak wypłyną na wierzch. Ugotowane odcedzamy.
Podajemy z gorącym rosołem. Smacznego.
Pielmieni poznałam od znajomych pochodzących z Bieszczad. Do domowego rosołu idealne:)
Nie wiem czy zdecydowałabym się na pierożki z surowym mięsem… 🙂
Polecam, trzeba je po prostu dłużej gotować, niż zwykłe pierogi, a mięso nie będzie surowe 🙂
Jak długo gotować?
7 minut, od momentu jak wypłyną.