Domowy Ocet jabłkowy i jego cenne właściwości

Ocet jabłkowy to prawdziwy eliksir zdrowia i urody. Teraz, kiedy można  jeszcze zdobyć  dobre, niepryskane jabłka zachęcam do zrobienia. Właśnie dobre, ekologiczne jabłka  są tu podstawą.

Jest zdrowym i wspierającym odchudzanie eliksirem. Poza tym ma mnóstwo prozdrowotnych właściwości, ważnych przed zimą kiedy częściej się przeziębiamy i chorujemy. Zawiera bezcenny potas, sód, żelazo, fosfor, miedź, witaminę A, fluor, witaminy z grupy B,P,C,E , bioflawonidy, pektyny i kwasy : octowy, mlekowy i cytrynowy.

Widzicie ile cennych składników jest w takim occie. Wszystkie pełnią swoją rolę i są ważne dla zdrowia i urody.

Takie np. pektyny  przyspieszają metabolizm i uwalniają organizm z substancji trujących. Ułatwiają trawienie. To one odpowiedzialne są za zmniejszenie stopnia przyswajania i odkładania tłuszczu w naszym organizmie. Obniżają poziom cholesterolu.  Regulują także gospodarkę kwasów żółciowych, chroniąc przed powstawaniem kamieni żółciowych.

Ocet jabłkowy wspomaga też odporność.

Jak zabierzecie się za zrobienie takiego octu, to musicie zwrócić uwagę na to aby słoik, łyżka do mieszania, butelka gdzie będziemy przechowywać gotowy ocet były bardzo czyste. Wszystko dokładnie myjemy i wyparzamy aby nie dostała się pleśń, która zepsuje nam ocet.

Można oczywiście kupić gotowy ocet jabłkowy w sklepie ale domowy, bez żadnych sztucznych dodatków jest najlepszy.

Składniki:

1 kg jabłek,

1 litr wody,

4 łyżeczki cukru

Wykonanie

Jabłka myjemy, suszymy i kroimy w kostkę – bez pestek i ogonków. Jeśli jabłka mają jakieś nadpsute części to je odkrawamy – muszą być same dobre, czyste części jabłek. Słój, w którym będziemy robić ocet musi być dobrze wymyty i wyparzony. Dobrze też jeśli słój będzie dość szeroki , nie zwężający się za bardzo ku górze aby zapewnić równomierny dostęp powietrza do słoja. Wodę zagotowujemy z cukrem i studzimy. Woda nie może być za ciepła, jak będziemy nią zalewać jabłka bo to może zaszkodzić procesowi fermentacji. Przykrywamy słój lnianą ścierką i obwiązujemy sznurkiem lub gumką recepturką.

Słój odstawiamy w zacienione, ciepłe miejsce. Fermentacja powinna trwać około 5 tygodni. W tym czasie ,  dwa razy w ciągu dnia mieszamy jabłka, drewnianą łyżką.  Musimy pamiętać aby zachować  szczególną czystość przy produkcji octu. Łyżka drewniana, którą będziemy mieszać miksturę musi być wyparzona. Ocet jest gotowy jak przestaje się pienić. Gotowy przelewamy przez gazę do czystych, wyparzonych butelek. W ten sposób mamy gotowy ocet jabłkowy.

Print Friendly, PDF & Email

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.