Jak już zapewne zauważyliście, pierogi to nasze ulubione danie. Ostatnio postanowiłam zrobić pierogi z farszem z mięsa gęsiego. Po Świętach zostały mi w zamrażarce 2 uda gęsi więc postanowiłam zrobić z nich farsz do pierogów.
Wiem, że lepienie pierogów to zabawa, która wymaga trochę czasu ale zapewniam, że to się opłaca. Moje pierogi wyszły pyszne.
Do farszu dodałam tymianek co spowodowało, że pierogi pachniały takim właśnie aromatem.
Do takich pierogów zrobiłam polewę z boczku i cebuli co dodatkowo dodało pierogom domowego, pysznego smaku.
Składniki na ciasto;
ok 1 kg mąki,
1 szklanka letniej wody,
1 jajko,
2 łyżki oleju,
łyżeczka soli
Składniki na farsz:
2 uda gęsi,
2 liście laurowe,
3-4 ziarna ziela angielskiego,
Kilka ziaren pieprzu,
2 ząbki czosnku,
Łyżka suszonego tymianku,
2 łyżki masła
1 cebula
sól i pieprz do smaku,
Wykonanie
Farsz: uda z gęsi myjemy i gotujemy około 1- 1 ½ godz. na średnim ogniu w wywarze warzywnym ( marchew, pietruszka, kawałek pora, ziarenka ziela angielskiego, czosnek, liść laurowy). Mięso studzimy i jeśli nie będziemy od razu mielić to przechowujemy w wywarze aby nie wyschło.
Na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy pokrojoną drobno cebulę i dusimy na średnim ogniu około 7 minut, aż cebula będzie zarumieniona.
Do blendera przekładamy mięso pokrojone w małe kawałki, doprawiamy solą, pieprzem – można też dodać trochę wywaru z gotowanego mięsa ( jeśli mięso będzie zbyt suche) i rozdrabniamy.
Następnie dodajemy rozdrobnione mięso na patelnię do cebulki i mieszamy wszystko razem – doprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem. Dokładnie mieszamy składniki.
Ciasto: Na stolnicy wsypujemy mąkę, dodajemy jajko, wodę, sól, olej i wyrabiamy ciasto. Ciasto nie może być twarde; musi się lekko rozwałkować i lekko lepić więc w razie potrzeby uzupełniamy wodą/ mąką.
Ciasto rozwałkowujemy ( średnio cienko) i szklanką wykrawamy kółka. W każde kółko wkładamy farsz i lepimy pierogi.
Do większego garnka wlewamy wodę, zagotowujemy, wrzucamy pierogi i gotujemy około 1 minuty od momentu jak wypłyną na wierzch.
Bezpośrednio przed podaniem smażymy na patelni cebulę pokrojoną w drobną kostkę, plasterki boczku pokrojone w drobną kostkę, można dodać tłuszcz z gotowania gęsi zamiast masła – ja tak zrobiłam i smażymy na małym ogniu około 7-8 minut.
Pierogi wykładamy na talerz, polewam polewą z boczku i cebuli . Mniam.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz