Aby tradycji stało się zadość postanowiłam w tym roku sama upiec rogale świętomarcińskie (zazwyczaj kupowałam gotowe). Ponadto chwilowo mieszka z nami mój młodszy brat Marcin, więc na jego święto takie rogale jak znalazł. Trochę było przy nich zabawy ale opłacało się bo rogale wyszły pyszne i dorodne.
Składniki:
60 dag mąki
szczypta soli
pół szklanki cukru,
cukier waniliowy
40 gram świeżych drożdży
3 jajka
1/2 masła rozpuszczonego i przestudzonego
1/2 kostki masła dobrze zmrożonego
masa makowa a dodatkowo: suszona żurawina, orzechy włoskie, migdały
Lukier:
cukier puder,
ciepła woda,
sok z cytryny
Wykonanie:
Najpierw przygotowujemy zaczyn: drożdże rozcieramy w miseczce z 2 łyżkami cukru, łyżką mąki i 4 łyżkami ciepłego, ale nie gorącego mleka. Odstawiamy na 20 minut w ciepłe miejsce.
Kiedy zaczyn podwoi swoją objętość, przygotowujemy ciasto drożdżowe.
Mąkę przesiewamy do sporej miski. Dodajemy zaczyn, cukier, jajka, szczyptę soli i tyle ciepłego mleka, by otrzymać dość miękkie ciasto.Wyrabiamy je kilka minut, aż zacznie odstawać od ręki (jeśli jest zbyt rzadkie, dosypujemy trochę mąki, jeśli zaś zbyt twarde, dolewamy mleka). Do wyrobionego ciasta dodajemy rozpuszczone i przestudzone masło. Nadal wyrabiamy, aż całe masło zostanie wchłonięte, a ciasto będzie lśniące. Miskę z wyrobionym ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30/40 minut w ciepłe miejsce.
W tym czasie przygotowujemy masę makową: do gotowej masy dodajemy żurawinę, rozdrobnione migdały, rozdrobnione orzechy włoskie Mieszamy dokładnie.
Na stolnicy dość dobrze posypanej mąką rozwałkowujemy ciasto na średnio cienkie kwadraty. Na każdym kwadracie układamy plastry zmrożonego masła. Każdy placek składamy na 3 części i szybko wałkujemy do grubości 0,5 cm. Tak przygotowane placki wkładamy do lodówki na 30 minut.
Po tym czasie wyjmujemy z lodówki, składamy na 3 i znowu rozwałkowujemy. Jeszcze raz powtarzamy tę czynność.
Na koniec tak przygotowane ciasto rozwałkowujemy i kroimy na prostokąt a następnie na równoramienne trójkąty. Na każdy nakładamy sporą porcję masy makowej i zawijamy, formując pękate rogaliki. Rogale układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawiamy na 15 minut aby wyrosły.
Smarujemy każdy rogal rozbełtanym jajkiem z mlekiem. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni i pieczemy przez 15 minut. Wystudzone polewamy lukrem i i posypujemy rozdrobnionymi orzechami włoskimi i migdałami.
ale one kształtne!
Pięknie Ci wyszły ! Ja też piekłam 🙂
Są piękne i na pewno równie smaczne
zjadabym jednego:)
Bardzo zgrabne te Tw rogale! Kiedyś muszę wypróbować:)
Wyglądają pysznie 🙂
aż mi ślinka pociekła;) muszę się pokusić o zrobienie takich cudeniek:)