Pani Walewska

Tegoroczne Święta Wielkanocne były u nas pod znakiem pysznego ciasta Pani Walewska. Na taki pomysł wpadła moja córka i był to strzał w dziesiątkę. Zainspirował ją przepis na Kwestii Smaku – polecam jest dobry.

Jest to wyjątkowe ciasto z różnymi warstwami i choć wydaje się pracochłonne, to wcale takie nie jest.

Cieniutkie placki kruche piecze się z kwaskowatym dżemem z czarnej porzeczki ( miałam swój własny – domowy) z warstwą bezową i orzechami. Placki przekłada się pysznym, kremowym kremem budyniowo – maślanym.

Jest to wyjątkowe, wyglądające efektownie ciasto i smakuje rewelacyjnie. Piekłam je pierwszy raz ale zapewnie nie ostatni.  Jeśli chcecie ugościć rodzinę lub znajomych pysznym deserem to takie ciasto będzie najlepsze – będzie na pewno smakować.

DSC_0049

DSC_0037

Składniki:

Placki kruche

2 szklanki maki pszennej,

Łyżeczka proszku do pieczenia,

1 cukier waniliowy,

½ szklanki cukru pudru,

20 dag margaryny,

4 żółtka,

Słoik dżemu z czarnej porzeczki,

Warstwa bezowa
4 białka,

1 ½ szklanki cukru pudru,

2 płaskie łyżeczki mąki ziemniaczanej,

2 garście orzechów włoskich

Krem budyniowy

½ litra mleka,

2 łyżki mąki pszennej,

2 łyżki mąki ziemniaczanej,

1 cukier waniliowy,

3 łyżki cukru,

2 żółtka,

250 g masła

Wykonanie

W pierwszej kolejności przygotowujemy kruche placki. Na stolnicę przesiewamy mąkę proszek do pieczenia, dodajemy, cukier, cukier waniliowy, margarynę i siekamy wszystkie składniki. Następnie dodajemy żółtka i  wyrabiamy ciasto. Dzielimy je na dwie części. Rozwałkowujemy każdy kawałek na prostokąt o wymiarach  około 23/36 cm, najlepiej robić to od razu na papierze do pieczenia bo placki są cienkie. Przekładamy placki na blachę i smarujemy dżemem porzeczkowym. Piekarnik wcześniej nagrzewamy do tem. 175 stopni. Pieczemy ciasta 15 minut.

W między czasie przygotowujemy warstwę bezową. W misce ubijamy białka ze szczyptą soli, jak będą średnio sztywne dodajemy stopniowo cukier i ubijamy. Ubite białka powinny być kremowe. Na koniec dodajemy mąkę ziemniaczaną i mieszamy. Gotowe, ubite białka dzielimy na dwie części i  wykładamy na placki z dżemem ( placki wyjmujemy po 15 minutach i smarujemy masą bezową). Na koniec posypujemy rozdrobnionymi orzechami włoskimi.

Dalej wkładamy placki do piekarnika i pieczemy jeszcze 15 minut ale tym razem z funkcją  termoobieg ( 175 stopni).

Krem budyniowy. Z ½ litra mleka odlewamy ½ szklanki i mieszamy z nim mąkę ( pszenną, ziemniaczaną), cukier, cukier waniliowy i  żółtka.  Resztę gotujemy w garnku i dodajemy mieszankę – całość gotujemy 2 minuty od momentu jak zacznie bulgotać. Następnie studzimy masę budyniową. Masło ucieramy i dodajemy stopniowo masę budyniową, cały czas wszystko ucierając. Gotowy krem budyniowy wykładamy na 1 placek, na część z bezą i orzechami i przykrywamy drugim plackiem – na wierzchu powinna być beza z orzechami. Tak przygotowane ciasto najlepsze jest jak trochę poleży – najlepiej po kilku godzinach lub następnego dnia.

DSC_0043 DSC_0057

Print Friendly, PDF & Email

komentarze 4

  1. Katarzyna A.
    18 maja
    Odpowiedz

    R E W E L A C J A!!!!!! A na drugi dzień po leżakowaniu w lodówce poprostu P O E Z J A!!!! Dziękuję za super przepis 🙂

  2. Katarzyna A.
    6 lutego
    Odpowiedz

    Breniu do końca życia i jeden dzień dłużej będę Ci dziękować za Panią Walewską 🙂 Po raz kolejny REWELACJA !!!!

  3. Brenia
    6 lutego
    Odpowiedz

    Kasiu, ja też Ci dziękuję !!! że jesteś i korzystasz z przepisów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.