Chleb orkiszowy na zakwasie

Pieczenie chleba w domu to nie jest trudne zadanie a smak i zapach jest niezastąpiony. Muszę Wam powiedzieć, że ja piekę chleb w domu od ponad 2 lat i jak muszę czasami kupić w piekarni to nawet najlepszy już mi tak nie smakuje jak mój domowy. Zakwas dostałam od koleżanki i podzieliłam się nim już wielokrotnie. Moja mama, siostra, ciocia, koleżanki pieką w domu, zachęcone przeze mnie,  chleb na zakwasie.

Jeśli jeszcze nie próbowaliście to zachęcam a zakwas to najlepiej pozyskać z pewnego źródła. Kiedyś pytaliście mnie o to,  jak robi się zakwas; muszę kiedyś zabrać się za zrobienie w domu; podzielę się wtedy przepisem.

Składniki:

80 dag mąki  orkiszowej pełnoziarnistej,

Szklanka płatków owsianych/pszennych

 szklanka ziaren słonecznika,

2 szklanki  wody dobrze ciepłej,

1 szklanka wody gazowanej

2 łyżeczki soli,

zakwas,

Wykonanie:

Do dużej miski  wsypujemy mąkę orkiszową, płatki owsiane, 3/4 szklanki słonecznika ( resztę zostawiamy na posypanie na wierzch chleba), sól;  wszystko razem dobrze mieszamy. Do naczynia wlewamy ciepłą wodę, wodę gazowaną, dodajemy zakwas i mieszamy wszystko dokładnie.   Następnie przelewamy rozpuszczony zakwas do  suchych składników i wszystko bardzo dobrze  mieszamy  około 10 min.

Formę ( w moim wypadku była to tortownica) smarujemy olejem i obsypujemy  dokładnie otrębami pszennymi/owsianymi.

Następnie z wyrobionego ciasta odkładamy do słoika porcję zakwasu na następny chleb. Taki zakwas może stać w lodówce ok. 2 tygodni.

Ciasto chlebowe wykładamy do formy,  wyrównujemy i  posypujemy  ziarnami słonecznika lub innymi  ( co kto lubi- pestki dyni, ziarna siemienia lnianego, itp.). Tak przygotowany chleb zostawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 9 godz. ( ja nagrzewam lekko piekarnik i w ciepłym trzymam 9-10 godz.).

Po tym czasie włączamy  piekarnik  ( bez wcześniejszego podgrzewania) w opcji góra dół  na 200 stopni. Pieczemy 1 godzinę,  wyłączamy piekarnik i pozostawiamy chleb na 10 min w piekarniku ( jak nie mam czasu to trzymam 5 min i też jest dobrze). Wyjmujemy  z formy do wystygnięcia. . Mniam, mniam..

Print Friendly, PDF & Email

komentarzy 7

  1. ugotujmyto.pl
    11 czerwca
    Odpowiedz

    Zgadzam się w 100% że jak się raz upiecze własny chleb to już inne nie smakują:)!

  2. ada
    26 lutego
    Odpowiedz

    witam. ile dodać zakwasu żytniego ?

    • 26 lutego
      Odpowiedz

      Ja zazwyczaj zostawiam około 1/3 słoiczka ( 250 ml)zakwasu, z mieszanki chlebowej. Następnie dodaję go do następnego chleba. Pozdrawiam 🙂

  3. Agnieszka
    8 marca
    Odpowiedz

    Ile należy dodać tego zakwasu, żeby chleb wyszedł taki jak trzeba? Od 5 dni robię swój własny zakwas i powiem, że dodając codziennie po 100g mąki i tyle wody, mam dość sporą ilość zakwasu. Ile wystarczy, by upiec dbry chleb?

    • 9 marca
      Odpowiedz

      Witam, na taką ilość ja zawsze daję zakwasu ok 1/3 słoika 250ml.

  4. Agnieszka
    9 marca
    Odpowiedz

    Dziękuję 🙂
    A co z resztą zakwasu? Można go przechować w lodówce? I jak długo można przechowac, bo szkoda wyrzucić… Wyszedł mi bardzo ładny zakwas i ładnie rośnie 🙂

    • 9 marca
      Odpowiedz

      Resztę zakwasu trzeba trzymać w lodówce. Może być przechowywany w lodówce do 2 tygodni. Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.