Doskonałe danie na uroczysty niedzielny obiad. Szynka pieczona z dodatkiem prawdziwków do tego kluseczki dyniowe i czerwona kapusta na ciepło. Czyż to nie brzmi smakowicie?
Jeśli myślicie, że wymaga to dużo czasu na przygotowanie to już wyjaśniam.
Szynka jest nowością od marki Krakus – wolno gotowana tzw. metodą sous vide, co oznacza dosłownie „ w próżni”. Polega ona na długotrwałym gotowaniu mięsa w próżni, w odpowiedniej temperaturze. Dzięki szczelnemu zamknięciu mięsa w folii na czas obróbki termicznej, cały smak potrawy pozostaje w jej wnętrzu. Mięso jest wtedy delikatne i soczyste. Mamy więc z głowy marynowanie i długie pieczenie mięsa. Wystarczy tylko 30 minut pieczenia w temperaturze 230 stopni i jest gotowe.
Muszę powiedzieć, że to bardzo przyśpiesza przygotowanie obiadu a mięso jest przyprawione, wyśmienite. Ja dodałam do pieczenia prawdziwki (mrożone), cebulę oraz rozmaryn co dodało szynce wyjątkowego smaku i aromatu.
Dynię proponuję upiec wcześniej, zblendować i przechowywać w lodówce.
Kapustę przygotowywałam w trakcie jak mięso się piekło. Tuż przed wyjęciem mięsa zrobiłam kluseczki.
Obiad w takim wydaniu był przepyszny i nie wymagał zbyt wiele czasu na przygotowanie.
Mięso w takim wydaniu marki Krakus już poleciłam moim koleżankom, którym spodobało się takie szybkie i mało skomplikowane przygotowywanie. Wam też polecam bo skraca to czas przygotowania a smakuje wybornie i dodatkowo – co ważne – nie zawiera w składzie żadnych konserwantów.
Składniki dla 5-6 osób:
2 sztuki szynki wolno gotowanej – Krakus
150 g prawdziwków – ja miałam mrożone ale mogą być suszone,
Cebula,
Łyżka mąki ziemniaczanej,
Gałązka rozmarynu,
Kluseczki dyniowe
500 g dyni,,
2 jajka,
10 dag mąki pszennej,
Sól
Kapusta czerwona na ciepło
1 mała główka czerwonej kapusty,
2 łyżki masła,
1 mała czerwona cebula,
½ szklanki suszonej żurawiny,
Łyżka miodu,
1 duże dość kwaśne jabłko,
3-4 łyżki octu jabłkowego
Około szklanki wody
Wykonanie:
Dynię myjemy i układamy skórką do dołu. Pieczemy w temperaturze 200 stopni około 40 minut, aż będzie miękka (sprawdzamy widelcem miękkość). Z upieczonej dyni wydrążamy miąższ łyżką i blendujemy na gładkie puree. Chłodzimy.
Przygotowujemy kapustę.
Czerwoną kapustę czyścimy z wierzchnich, zniszczonych liści. Następnie szatkujemy.
W garnku rozgrzewamy masło, dodajemy pokroją w kostkę cebulę, starte na grubych oczkach jabłko, żurawinę i podsmażamy. Dodajemy poszatkowaną kapustę, podlewamy wodą i gotujemy do miękkości – mieszając od czasu do czasu. Na koniec dodajemy ocet jabłkowy, miód, doprawiamy solą, pieprzem i zagotowujemy.
Mięso przekładamy do garnka, razem z sosem. Grzyby kroimy w paski i przekładamy do mięsa. Dodajemy cebulę pokrojoną w talarki, rozmaryn, przykrywamy i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 230 stopni 20 minut. Następnie zdejmujemy przykrywkę, mąkę ziemniaczaną rozprowadzamy w 1/3 szklanki wody, wlewamy do sosu grzybowego, mieszamy i pieczemy jeszcze bez przykrywki około 10-15 minut. Możemy doprawić solą i pieprzem.
Do miski dajemy dobrze schłodzone puree, dodajemy mąkę, jajka, sól i mieszamy. Ciasto powinno mieć konsystencję dość rzadką – tak żeby można było nabrać je na łyżkę na lane kluseczki – można dodać 2-3 łyżki wody jeśli jest zbyt zbite.
W garnku gotujemy wodę z solą i jak zacznie wrzeć, wkładamy kluseczki. Ja robiłam to tak, że nakładałam na łyżeczkę zamoczoną w wodzie małą porcję ciasta, następnie drugą łyżeczką, również zamoczoną w wodzie formowałam kluseczki . Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy aż wypłyną na powierzchnię około 1 minuty, wyjmujemy łyżką cedzakową / małym durszlakiem, układamy na półmisku.
Podajemy kawałki szynki z sosem z prawdziwków, kluseczki i czerwoną kapustę.
Świetny pomysł, na pewno wkrótce przetestuję bo wygląda bardzo smakowicie 🙂
Przepysznie się prezentuje, ale mnie ochota naszła 😉
🙂 to trzeba zrobić bo szynka i reszta są pyszne ! Pozdrawiam !
Wygląda pysznie Breniu!
🙂 dziękuję Aniu ! Nie tylko wygląda ale też pysznie smakuje 🙂