Ciecierzycę lubię w różnych wersjach ale hummus jest moim ulubionym daniem z ciecierzycy, pysznym smarowidłem do domowego chleba. Lubi go również mój syn więc postanowiłam zrobić jego podstawową wersję i podzielić się z nim pastą.
Ciecierzycę kupuję suszoną (duży worek), moczę, gotuję i w ten sposób mam sporą ilość, którą wykorzystuję do sałatki, jako dodatek do dań na ciepło itd… Oprócz ciecierzycy dodaję pastę tahini, która ma pyszny, orzechowy smak. Tahini można kupić w sklepie ale ja zrobiłam jej domową wersję. Nie jest trudna do zrobienia bo wystarczy zrumienić sezam, wystudzić a następnie zblendować. Ja nie dodaję oliwy do tahini ale oczywiście można dodać trochę (1-2 łyżki) oliwy.
Takie smarowidło jest pyszne z domowym chlebem, z dodatkiem oliwy, papryczki chilli, natki pietruszki – mój ulubiony zestaw ale oczywiście możemy je podawać z innymi, ulubionymi dodatkami.
Składniki
1 ½ szklanki suchej ciecierzycy,
1/3 szklanki pasty tahini,
5 łyżek soku z cytryny,
½ szklanki zimnej przegotowanej wody,
5 ząbków czosnku,
1 łyżeczka sody,
Sól,
Natka pietruszki, papryczka chilli, oliwa
Pasta tahini:
Szklanka suchego sezamu
Wykonanie
Suchą ciecierzycę płuczemy a następnie zalewamy zimną wodą i moczymy całą noc/dzień, na koniec odcedzamy. Po tym czasie dodajemy sodę do garnka, świeżą wodę ( sporą ilość) i gotujemy ciecierzycę aż będzie miękka. Odcedzamy i studzimy.
Przygotowujemy pastę tahini, jeśli nie mamy gotowej, kupowanej. Patelnię suchą rozgrzewamy i dajemy sezam. Prażymy krótko, około 15 sekund ( mieszamy cały czas) ale uważamy żeby się nie przepalił bo będzie gorzka. Powinna być lekko prażona, jasno brązowa. Uprażony sezam studzimy, a następnie przekładamy do blendera i belndujemy. Najpierw małymi, pulsującymi ruchami a jak już pasta będzie lekko płynna, blendujemy normalnie aż będzie gładką masą. Jeśli w trakcie blendowania pasta będzie sucha można dodać trochę oliwy. Jak będzie gotowa, przechowujemy ją w słoiczku w lodówce.
Przygotowujemy humus. Do blendera dajemy ugotowaną ciecierzycę, pastę tahini, sok z cytryny, wyciśnięte ząbki czosnku i blendujemy aż nie będzie grudek. Następnie dodajemy po trochę zimnej wody i cały czas blendujemy, do czasu aż masa będzie mieć kremową, lekką konsystencję. Doprawiamy solą.
Gotową przekładamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce. Jeśli chcemy podać to dodajemy np. oliwy, natki pietruszki, papryczki chilli, suszonej papryki, prażonych orzeszków pini.. co tam lubimy i podajemy z domowym chlebkiem, u mnie mocno ziarnistym.
świetny hummus!
Uwielbiam hummus, ten Twój wygląda pysznie, bardzo fajny przepis 🙂