Zrazy wołowe z ogórkiem kiszonym i boczkiem

Na zrazy wołowe każdy ma zapewne swój własny przepis. Ja robię je również w różnych wersjach. Czasami robię roladki z grzybami ale dzisiaj proponuję roladki z nadzieniem z ogórka, gotowanego boczku i musztardy. Ja używam gotowany boczek bo nie lubimy jak wędzonka dominuje smakiem. Gotowany boczek, dla osób nie lubiących smaku  wędzonki jest lepszy.

Dodatkowo dałam kiszone ogórki a plastry mięsa wysmarowałam musztardą Dijon, żeby mięso było delikatnie pikantne.

Najczęściej zrazy wołowe jadamy z kaszą gryczaną lub jęczmienną. Do tego lubimy surówkę z kiszonych ogórków lub mizerię.

Zrazy można piec w piekarniku lub gotować na kuchni. Trzeba je gotować dość długo ( około 1 godz.) aby mięso było kruche i dolewać wody ( wywaru) bo roladki mogą się przepalić.

rolki-016

Składniki

8-10 plastrów wołowiny ( z udźca, ligawa,na pieczeń,  polędwica),

3-4 ogórki kiszone,

10  plastrów boczku gotowanego ale nie wędzonego,

Sól, pieprz

4-5 łyżek musztardy dijon,

1 duża cebula lub 2 mniejsze,

½ szklanki soku pomidorowego

2 łyżki mąki pszennej,

Olej rzepakowy do smażenia,

Woda do podlewania lub bulion warzywny( jeśli taki mamy)

Wykonanie

Mięso myjemy, suszymy i rozbijamy. Doprawiamy solą i pieprzem. Ugotowany boczek kroimy w prostokąty ( w miarę cienkie).Ogórki kiszone kroimy na kawałki – takiej samej wielkości jak boczku.  Plastry wołowiny smarujemy musztardą, nakładamy na każdy kawałek ( na brzegu mięsa) po kawałku  boczku i ogórka. Zwijamy każdy kawałek w rulon i spinamy wykałaczką.

W garnku rozgrzewamy olej, dodajemy pokrojoną w talarki cebulę i podsmażamy na małym ogniu tak, aby cebula się nie spaliła ( będzie gorzka). Na patelni rozgrzewamy olej. Na talerz dajemy mąkę, każdy kawałek roladki obtaczamy w mące i smażymy na patelni z każdej strony. Usmażone roladki przekładamy do garnka z podsmażoną cebulą , podlewamy wodą i dusimy na małym ogniu około 1 – 1 ½  godziny, mieszając od czasu do czasu i jeśli jest taka potrzeba podlewając wodą/wywarem. Pół godziny przed końcem gotowania dodajemy sok pomidorowy i dalej gotujemy.  Można na koniec zagęścić sos mąką ale ja nie używam, bo wystarczy, że roladki były wcześniej maczane w mące – sos jest wystarczająco gęsty.

Podajemy np. z kaszą lub ziemniakami.

rolki-001

rolki-028

Print Friendly, PDF & Email

komentarzy 6

    • Brenia
      26 listopada
      Odpowiedz

      Witam. Ale co przemyślał ?

  1. miszczo x pompa
    10 marca
    Odpowiedz

    nie estetycznie mi to wyglada

  2. Magda
    12 stycznia
    Odpowiedz

    Dla mnie to wyglada bardzo estetycznie. Dziekuje za wskazowki, ja uwielbiam zrazy. Mam pytanko, ale jesli wybierzemy opcje pieczenia w piekarniku, to jak to pani robi?

  3. Brenia
    12 stycznia
    Odpowiedz

    Jeśli miałabym piec roladki w piekarniku, to gotowe, zwinięte dałabym do garnka, dodała cebuli, podlała wodą i piekłabym w piekarniku ( około 1 – 1 1/2 godziny). Na koniec można dodać mąkę ziemniaczaną – 1 łyżeczkę ( rozpuszczoną w 1/2 szklanki wody i następnie zagotowaną ), która lekko zagęści sos. Pozdrawiam !!

  4. wojtek syn kucharza
    10 czerwca
    Odpowiedz

    czemu wszyscy uzywaja nitek .szpilek wykalaczek
    profesjonalny kuchasz zwije je i wykozystuje naturalna wlasciwosc miesa do sklejania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.