Dzisiejsza propozycja to był mój eksperyment z pigwą jako dodatkiem do ciasta. Dostałam od mamy dwa duże słoje gotowej, startej pigwy z cukrem, z której miała być zrobiona nalewka. Po wyciśnięciu soku (nalewka będzie) zostały resztki owoców, które były słodkie i wyjątkowo dobre. Szukałam jednocześnie pomysłu na nadzienie do ciasta kruchego na niedzielny deser i postanowiłam wypróbować jakie będzie ciasto z pigwą. Pigwę dodatkowo poddusiłam z paroma jabłkami i wyszło pyszne ciasto z pigwą. Wszyscy byli miło zaskoczeni efektem bo ciasto było naprawdę dobre.
Składniki na dużą blachę:
60 dag mąki pszennej,
3 żółtka,
1 całe jajko
pół szklanki cukru,
4 łyżki mleka,
1 margaryna,
łyżeczka proszku do pieczenia,
cukier puder,
pigwa – około 7-8 owoców,
3 jabłka,
garść orzechów włoskich,
2 łyżki kakao
Wykonanie
Przygotowujemy nadzienie z pigwy. Ja wykorzystałam jako nadzienie startą i zasypaną cukrem pigwę na sok. Dodatkowo tylko dodałam jabłka, razem to poddusiłam z ½ szklanki wody około 20 minut i nadzienie było gotowe. Ale oczywiście można zrobić nadzienie z surowej pigwy. Pigwę myjemy, obieramy i ścieramy na tarku na grubych oczkach. Dodajemy 4 łyżki cukru, obrane i starte jabłka, ½ szklanki wody i gotujemy na wolnym ogniu około 40 minut ( mieszając od czasu do czasu). Tak przygotowane nadzienie studzimy.
Na stolnicy przesiewamy mąkę, dodajemy margarynę i siekamy. Następnie dodajemy żółtka, jajko, cukier, proszek do pieczenia, mleko i wyrabiamy ciasto.
Ciasto dzielimy na dwie części, z tym, że jedna część musi być większa, ( na blachę) a druga mniejsza (na kruszonkę na wierzch). Większą rozwałkowujemy na kształt blachy i wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Na to wykładamy nadzienie z pigwy. Do drugiej części ciasta dajemy kakao, wyrabiamy chwilkę aby kakao połączyło się z ciastem i ścieramy na tarku na ciasto z owocami. Na koniec posypujemy rozkruszonymi orzechami i pieczemy w nagrzanym do temp. 180 stopni piekarniku około 45 -50 min.
Nigdy nie jadłam pigwy… Ciekawa jestem, jak smakuje, szczególnie w taki apetycznym cieście 🙂
Koniecznie trzeba spróbować ciasta z pigwą bo jest pyszne 🙂
pigwa i orzechy, mniam! 😉
A do czego używamy cukier puder?
Cukier puder, 2 łyżki dodajemy do ciasta
Na jakiej dokładnie wielkości blaszkę są te proporcje?