“Zapach świeżej kawy” – recenzja

Wydawnictwo PWN ponownie sprawiło mi miłą niespodziankę przesyłając  książkę z serii historie ze smakiem, autorstwa Pana Kordiana Tarasiewicza pt. ”Zapach świeżej kawy”. Nie wiem skąd wiedzą w PWN o mojej miłości do kawy?? Jestem jej wielką miłośniczką i smakoszem. Zapach świeżo parzonej kawy  jest niezastąpiony, wręcz magiczny.

Autor, Kordian Tarasiewicz to wnuk założyciela przedsiębiorstwa „Pluton”, które było pierwszą profesjonalną palarnią kawy w Warszawie. Firmę założył w 1882r. w Warszawie Tadeusz Tarasiewicz a w kolejnych latach biznes kawowy rozwijał się bardzo intensywnie, tak że w okresie międzywojennym firma miała swoje sklepy nie tylko w Warszawie ale też w Łodzi, Poznaniu, Lwowie, Gdyni i Lublinie.

Książkę polecam wszystkim prowadzącym działalność gospodarczą  lub chcącym taką działalność prowadzić. Autor wspominając swoją pracę w „Plutonie”, a zaczynał jako praktykant,  przekazuje bardzo cenne wskazówki jak prowadzić uczciwie biznes, jak traktować pracowników aby byli rzetelnymi pracownikami: „Jednocześnie konieczne było zachowanie wszystkiego co dobre w naszej przedsiębiorczości. Do żelaznych zasad „Plutona” należało np. absolutne rozdzielanie pieniędzy rodziny i firmy. Myśmy zawsze taką drogą szli..”

Niezwykle ciekawie opisane są historie  związane  z  dobrą reklamą, promocją towarów itd.. Myślę, że współcześni przedsiębiorcy mogliby uczyć się z tej opowieści jak prowadzić dobrze i uczciwie swój biznes: ”Następna rzecz to była reklama. Ogłosiłem konkurs na Politechnice Warszawskiej . Jak już mówiłem, w naszym pierwotnym znaku firmowym widniał bóg Pluton siedzący na tronie. Nie było to przekonujące……drugie miejsce w tym konkursie zdobył pan Jerzy Hryniewiecki, znany architekt, pełen dowcipu i kultury. Przedstawił on bardzo dobrą propozycję, mianowicie ziarnko kawy otoczone płomieniem. I tak od razu chwyciło, tak że wszystkie opakowania, samochody dostały taki emblemat, który bardzo rzucał się w oczy….”

W opowieści autora przeplatają się historie, anegdoty związane z kulturą picia kawy, przepisy na różne formy picia kawy, wspomnienia ze współpracy z innymi przedsiębiorcami np. z Janem Wedlem.

Jest to kolejna z serii Historie ze smakiem, która zaciekawiła mnie swoją treścią i zachwyciła zdjęciami pochodzacymi z archiwum autora i nie tylko.

Print Friendly, PDF & Email

komentarze 2

  1. http:pastawithapplepie.blogspot.com
    Kwiecień 25
    Odpowiedz

    ‘ Kawa to więcej niż kawa ” jak to twierdza w jednej z reklam mój chłopak strasznie się z tego tekstu smieje ale moim zdaniem to prawda.. jest w kawie cos swietnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.